Slike iz tri moje takmičarske knjižice: prva iz 1972 g. druga iz 1976 g. i treća iz 1981 g.
.
Živimo u vremenu u kojem caruju laž, obmana, poluistine, želja za isticanjem; i po svaku cijenu ulazak među odabrane, popularne, „posebno vrijedne“ – pa makar pri tom pogazili sve moralne vrijednosti i norme.
Ima puno ljudi (inače dobrodušnih, bezazlenih) koji su po nekoj inerciji tog novoustanovljenog pravila – „Interes je iznad svega!“ – prihvatili za normalno, da u svemu što pričaju o sebi (kada žele da se predstave), po malo , ili malo više pretjeruju, tj. i ne dvoumeći se – ne govore istinu!
Prije ovog vremena – Aktuelne pandemije laži i prevara, sjedio sam jednom prilikom, sa mojim starim klupskim drugom, meni posebno dragim čovjekom, svojevremeno velikim bokserskim talentom, znalcem i šampionom, i još dva moja prijatelja… U želji da fascinira ovu dvojicu, moj drugar (pored nabrajanja titula) reče, kako je on bokser sa najviše mečeva u Crnoj Gori. – Imam sigurno preko petsto mečeva u karijeri! – reče. Ja se nasmijah, i uzvratih: – Ajde, ne pretjeruj! kakvih petsto mečeva, nema šanse da je to tačno…
– Da skratim priču… Pošto je on bio uporan u svojoj tvrdnji, i rekao kako posjeduje svoje takmičarske knjižice, u kojima su svi njegovi mečevi zapisani, ja mu rekoh da kada pođe kući prebroji sve te mečeve, i da mi javi. – Koliko je godina trajala tvoja karijera?- pitah ga – Petnaest! – odgovori on. – E, ja ti tvrdim, da nisi mogao imati više od trista mečeva! – uzvratih. -Ma šta pričaš Mijo, pa ja sam bio najmlađi prvotimac, boksovao sam sve ligaške mečeve, turnire, revije, pojedinačna prvenstva, imao sam više mečeva nego iko iz naše generacije…- Znam, ali ti tvrdim da za petnaest godina nisi mogao imati više od trista mečeva. – rekoh. A, koliko misliš da sam ja imao mečeva, u devet godina svoje amaterske karijere? A, eto, boksovao sam takođe skoro sve mečeve u ligi, učestvovao na svim revijama, boksovao na svim velikim takmičenjima za reprezentaciju… upitah. On se zamisli, pa reče: A, ti si sigurno imao preko trista mečeva! – Ja se nasmijah i rekoh: – Sto četrdeset i pet! –
On me gledaše začuđeno, ne vjerujući svojim ušima…
Isto veče, zvoni mi telefon: – Molim! – sa druge strane javlja se moj stari drug. -E, znaš šta, prebrojao sam sve svoje mečeve. – I? – pitam. – Pa, imao sam Dvjesta devedeset i četiri meča… –
Eto, mnogi bivši bokseri – šampioni, kao i svi koji su se bavili boksom, mogli bi da prebroje svoje mečeve…
I da, za kraj, još jedna stvar koju sam uočio: interesantno je da je kod svih boksera, odnos dobijenih i izgubljenih mečeva otprilike 90 : 10 posto u procentima za pobjede!?
– Laž se nakratko šepuri, al’ Istina je u vječnosti čeka! – Razmislite malo!
BILANS MEČEVA OD 1972. DO 1994. god.
U amaterskoj karijeri, imao sam ukupno 145 mečeva.
Od toga 29 omladinskih (8 poraza, 4 neriješeno).
Jedan međunarodni meč (poraz).
U seniorskoj konkurenciji 116 mečeva (20 poraza, 7 neriješeno), 30 međunarodnih (6 poraza, 1 neriješeno).
Moja karijera trajala je 22,6 godine, u tom periodu imao sam tri godine pauze (služenje vojnog roka, i period od dvije godine, kada kao profesionalac nisam imao menadžera).
Od oktobra 1981.. prelazim u profesionalce, i boksujem do oktobra 1994 god. Za to vrijeme, imao sam 30 mečeva (6 poraza, 1 neriješeno).
Ovim podacima svjedočim činjenicu, da bokser (amater) vrhunskog nivoa, nije mogao imati više od 15 mečeva u prosjeku, jer je to određivao i pravilnik BSJ, po kome je to bio godišnji limit (pojedinim reprezentativcima se gledalo kroz prste, pa je među njima bilo izuzetaka, sa neznatnim prekoračenjima).
Dodaj komentar