Udruženje sportskih novinara Srbije apeluje na klubove da izdaju akreditacije za utakmice isključivo profesionalcima – članovima USNS ili bilo kog drugog novinarskog udruženja (UNS, NUNS…). Samo tako se mogu sprečiti ostrašćeni navijači da prisustvuju konferencijama za medije i da vređaju trenere ili igrače.
Najnoviji incident zabeležen je posle meča košarkaške Evrolige između Crvene zvezde i Baskonije u Areni, kada je čovek, koji očigledno nije novinar, na zvaničnoj konferenciji počeo da psuje trenera gostujućeg tima Sita Alonsa. Obezbeđenje je izvelo nervoznog i nekulturnog navijača, ali je ostalo nejasno ko je ta osoba, kako je mogla da uđe u prostor za novinare, ko joj je odobrio akreditaciju i na osnovu čega.
Slični problemi dešavaju se često na važnim košarkaškim i fudbalskim utakmicama, koje organizuju Crvena zvezda i Partizan, ali i neki drugi klubovi. U novinarskim ložama mogu se videti deca, navijači, prijatelji i rodbina sportskih funkcionera. Dobijaju akreditacije, iako se nikad nisu bavili poslom novinara. Ne samo da takve osobe smetaju profesionalcima, već i ne plaćaju ulaznice.
FIFA, UEFA, FIBA Evropa, ULEB, MOK i ostale sportske organizacije, kao i Svetska asocijacija sportskih novinara (AIPS) jasno su propisali ko može dobiti novinarsku akreditaciju. U Srbiji se ti standardi često krše. Primera radi u Francuskoj, Nemačkoj, Austriji, Holandiji, Belgiji i Skandinavskim zemljama u press ložu na stadionu i na konferenciju koja se održava posle utakmice, mogu da uđu samo profesionalci sa članskom kartom udruženja sportskih novinara tih država.
Kome nije u interesu da se već jednom sredi stanje na sportskim događajima u našoj zemlji? Zašto se ne konsultuje Udruženje sportskih novinara Srbije? Kako klupski press atašei kontrolišu ko je novinar, a ko nije? Klubovima je očigledno važnije da u svojim izveštajima napišu da je na utakmici bilo 250 novinara i fotoreportera, iako se za veliki broj akreditovanih, lako može utvrditi da se uopšte ne bave tim poslom.
Dodaj komentar