Osnivači Superlige Evrope, tih 12 moćnih klubova žestoko se bore za takmičenje u kome će na konto učešća po sezoni dobijati garantovanih 350 miliona evra i zbog enormnih dugova, koji prema bankama i fondovima ukupno iznose čak 5.586.000.000 evra.
Novac i pohlepa su najveći motiv osnivačima Superlige Evrope, istakli su čelnici UEFA i FIFA, a Dejvid Bernstajn, nekadašnji čelnik FA Engleske i Mančester sitija je dodao – očaj zbog dugovanja.
Dugovi top ekipa prema bankama i investicionim fondovima su zaista enormni, pandemija koronavirusa je tu dubiozu samo produbila i zato se toliko i insistiralo na takmičenju koje se krčka odavno, a koje je posredstvom američkog „Morgana“ dobilo formu u poslednje dve godine. Totenhem ima najveži dug, delom je on nastao i zbog preskupe izgradnje stadiona i iznosi brliku milijarde evra (970.000.000).
Barselona je u dugu 704, Junajted 675, Juventus 611, Inter 543, Atletiko 469, Real 467, Arsenal 372, Čelsi 174, Milan 168, a najmanje Siti 138 miliona evra. Ove sume samo zvuče nestvarno velike, ali ako pogledate vrednost pomenutih klubova na tržištu, koliko prihoduju na svim nivoima, jasno je da bi sa domaćinskijim funkcionisanjem vrlo brzo, za nekoliko godina mogli da smanje, pa i elimninišu dugove. Ali, veliki žele da troše i više nego što sada troše, žele da probijaju „plafon“ u transferima, platama, luksuzu, ali i provizijama…
Znaju dobro da proizvod „SLE“ (Superliga Evrope) ima cenu na tržištu, može da im donese mnogo i znaju da UEFA i FIFA moraju da sednu sa njima za pregovarački sto i pronašu rešenje. A, ono, na primer, može biti i u tripliranju nagrada za učešće u Ligi šampiona…
Sašo Ilijoski
Dodaj komentar